تبلیغات
تمدن اسلامی - به اسم سازنده گی

تمدن اسلامی

جنبش نرم افزاری راهکار تحقق تمدن اسلامی

جمعه 11 دی 1388

به اسم سازنده گی

نویسنده: امیر   طبقه بندی: سیاست، 

مقدمه

از رخدادهای مهم و تأثیرگذار بر تصویر سیاسی دهه دوم انقلاب، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 68 و انتخاب آقای هاشمی رفسنجانی بود.

در 27 تیر ماه سال 67، جمهوری اسلامی ایران رسماً قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل را پذیرفت و پس از فراز و نشیب‌های زیاد، سرانجام آتش‌بس در جبهه‌ها برقرار و مذاكرات صلح آغاز شد. با این اقدام نظام، اولویت دفاع مقدس عملاً جای خود را به اولویت سازندگی داد.

از مقطع پایان دفاع مقدس و با اولویت یافتن مسئله سازندگی، جریان سیاسی تازه‌ای در كشور پدید آمد كه سمبل و چهره شاخص آن، هاشمی رفسنجانی بود. این جهان در گذشته به طیف چپ تعلق داشت. اما پس از جنگ، راه‌حل‌های جریان راست را در مسائل اقتصادی پذیرفته بود.

در دوران جدید و پس از وقوع تحولات مهم در كشور در فاصله یك سال از قبول قطعنامه، این طیف بیشترین زمینه حضور در قدرت را كسب كرد. زیرا جریان موسوم به راست به دلیل برخی مواضع و عملكردها در دوران امام راحل، پایگاه اجتماعی چندان قدرتمندی نداشت و طیف چپ هم به عنوان اصلی‌ترین جریان انقلاب، مقصر بسیاری از مشكلات سیاسی و اقتصادی كشور قلمداد می‌شد. اما طیف همراه با هاشمی، از اتهام هر دو طیف مبرا بود و طرح‌ شعارهای رفاهی، وعده‌های سازندگی و پایان دادن به دوران ریاضت اقتصادی، زمینه پذیرش مردمی را برای خود فراهم ساخته بود. به همین دلیل هاشمی خود را نامزد ریاست جمهوری ساخت تا در فضای جدید كشور، سوال تشكیل كابینه شود.

انتخاب هاشمی رفسنجانی به ریاست جمهوری از چند جهت دارای اهمیت بود. اول آن كه شخصیت اصلی ایشان در میان نیروهای انقلاب، بسیار برجسته و شاخص بود. دوم آنكه آقای هاشمی در هر مسئولیتی كه قرار می‌گرفت، آنجا را به یكی از كانون‌های قدرت و تصمیم‌گیری تبدیل می‌كرد و این امر در مواردی چون ریاست مجلس شورای اسلامی و جانشینی فرماندهی كل قوا، تجربه شده بود. نكته سوم این كه با اصلاح قانون اساسی، پست نخست وزیری حذف شد و تمام قدرت اجرایی در دستان رئیس جمهوری قرار گرفته بود برخلاف گذشته كه رئیس جمهور مسئولیت داشت اما فاقد قدرت بود. سرانجام این كه جهت‌گیری اقتصادی دولت وی برخلاف دولت میرحسین موسوی بود و همین امر باعث می‌شد كه كشور تغییرات گسترده‌ای را در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی شاهد باشد.

دوران 8 ساله سازندگی، با فراز و نشیب‌ها و زمینه‌سازی برای بدعت‌ها و انحرافات زیادی همراه بود به طوری كه بسیاری از اصول انقلاب با قرائت ناصواب از توسعه و عدالت، زیر پا نهاده شد. رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند:

«انحراف در هدف‌ها، در آرمان‌ها، در جهت‌گیری‌ها را باید مراقبت كرد كه پیش نیاید و این چیزی است كه ما در طول این سالهای طولانی- بخصوص بعد از جنگ و بعد از رحلت امام- درگیرش بودیم». (دیدار اساتید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت 24/2/87).

بنا به آنچه که گفته شد واكاوی سیاست‌های دولت سازندگی در زمینه‌های مختلف یك ضرورت است. بدین جهت در این نوشتار ابتدا مفهوم توسعه و رشد را از دو دیدگاه مطرح خواهیم نمود و سپس به بررسی سیاست‌های دولت سازندگی و آثار آن خواهیم پرداخت.

 

سر فصلها:

مفهوم توسعه و رشد اقتصادی

كابینه سازندگی (دولت‌های پنجم و ششم)

اقتصاد سازندگی

فرهنگ سازندگی

کارگزاران سازندگی

بدعت سازندگی

سخن آخر؛

 برای دانلود اینجا کلیک کنید

نویسندگان

نظرسنجی

  چند درصد از مطالب وبلاگ را مطالعه نمودید؟ • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
log