تبلیغات
تمدن اسلامی - آیت الله دلار

تمدن اسلامی

جنبش نرم افزاری راهکار تحقق تمدن اسلامی

یکشنبه 25 بهمن 1388

آیت الله دلار

نویسنده: امیر   طبقه بندی: سیاست، 

چندی پیش جزوه ای در وبلاگم قرار دادم که مربو ط به دوران سازنده گی و سیاست های دولت هاشمی بود.

بدبختانه سیاست های اشتباه و انحرافی دولت هاشمی زمینه را برای توسعه تفکر لیبرالیسم در جامعه اسلامی فراهم نمود. برایند دولت هاشمی دولت خاتمی بود که به سیاست های هاشمی در عرصه لیبرالیسم فرهنگی جامعه عمل پوشاند.

دوران سیاه حکومت اصلاح طلبان در ایران با فراز و نشیب ها و بحران های زیادی همراه بود که از قرار معلوم با برنامه قبلی و با هدف مشخص یکی پس از دیگری به اجرا در می آمد.

جزوه « آیت الله دلار» سعی دارد با نگاهی مختصر به سیاست های دولت اصلاحات به افشای بعضی از حقایق پشت پرده این دولت و یارانش بپردازد.

 

سرفصل های جزوه آیت الله دلار

پیشگفتار

بخش اول – فرآیند تغییر ارزش ها

بخش دوم : تجربه ی غرب

بخش سوم – مهندسی فروپاشی

بخش چهارم – موج سوم دموکراسی به اجرا در می¬آید

پیوست 1 –  سخنان رهبری در جمع کارگزاران و مسولان نظام پیرامون طرح آمریکایی برای فروپاشی نظام جمهوری اسلامی  

پیوست 2 - آمریکایی کیست؟

پیوست 3 – حمایت سیاه

 

 «برای دانلود جزوه اینجا کلیک کنید»

 

پیشگفتار

پاتریک کلاوسون در یکی از نوشته های خود، اهداف سیاست روابط اقتصادی با ایران را که بر محور ترویج مصرف گرایی قرار گرفته است، چنین تشریح می کند: « سیاست روابط اقتصادی با ایران بسیار شبیه به سیاستی بود که در طول جنگ سرد علیه اتحاد جماهیر شوروی سابق بکار گرفته می شد یعنی ترغیب به صادرات کالای مصرفی به منظور تضعیف نظام و به هدر دادن ارز کشور مورد نظر، چنانچه یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا در هنگام ترک «موسسه سیاست خاور دور واشنگتن» اظهار می دارد: با اجرای این سیاست تلاش می نماییم تا در تجارت واردات ایران، پرداخت های سریع نقدی را نسبت به کمک های بلند مدت و اعتباری متمایز گردانیم. بدین ترتیب از طرفی تجارت مبتنی بر پرداخت نقدی موثر است، چرا که رژیم ایران را مجبور می نماید تا از ذخیره پولی اندک خود استفاده کند و در نتیجه اقتصاد ایران به تدریج زایل می گردد.» (تحریم‏ها، ص 45).

بعد از موفقیت انقلاب اسلامی، کوشش های مخالفین نظام ارزشی انقلاب در جهت مقابله با آن از طریق جنگ، حصر اقتصادی و تلاش برای نفوذ در مناصب عالی حاکمیت ( داستان آقای منتظری و باند مهدی هاشمی) نه تنها موجب شکست انقلاب اسلامی نشد بلکه در مواردی، تقویت نظام ارزشی آن را نیز منجر گشت. از آنجا به بعد به نظر می‏رسد روش برخورد با انقلاب تغییر کرد و به قول آقای «انگل هارد» روش انقلاب آرام و بی سر و صدا ( The Silent Revolution) در پیش گرفته شد. انگل هارد در کتابش تحت عنوان فوق کوشش می کند نشان دهد که چگونه و با چه روشهایی نظام های اجتماعی غربی به طور نامحسوس و تدریجی از طریق تغییر ارزش ها دگرگون می شوند. این مسئله به طور کاربردی در مورد جامعه ما یک جمله بندی دیگر خواهد داشت: چگونه می توان یک تغییر اساسی (شبیه انقلاب)، اما آرام و بی سرو صدا (که حساسیتی ایجاد نکند) در نظام اجتماعی به وجود آورد و آن را به طور نامحسوس دگرگون کرد؟ جوابی که نظریه پردازان غربی به این پرسش میدهند آن است که :

« این کار را می توان از طریق تغییر ارزش ها انجام داد»

«تأکید می کنم که اگر فرهنگ جامعه عوض نشود، ولی صد بار رژیم سیاسی را عوض کنند خود همین مردم به دست خودشان رژیم سیاسی جدید را به چیزی شبیه همان رژیم سیاسی که خودشان نابود کرده اند تبدیل می کنند.... لذا باید ابتدا به دنبال تغییر فرهنگ باشیم. اگر تغییر فرهنگی در جهت مطلوب، حاصل آمد آنوقت به تعبیر مارکس، نظام های سیاسی خودشان می پژمرند و نیاز به فعالیت برای اسقاط آنان نیست.» (مصطفی ملکیان، مجله آفتاب ش 10، روشنفکری دینی و اصلاحات اجتماعی)

«دیوید کیو» مأمور سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) معتقد است: «مهمترین حرکت در براندازی جمهوری اسلامی ایران، تغییر فرهنگ جامعه ی فعلی ایران است و ما مصمم به آن هستیم. » (هویت، ص 18)، شجاع الدین شفا- معاون وزیر دربار رژیم پهلوی- خط مشی مخالفین انقلاب اسلامی را چنین ترسیم می کند: «اصولاً استراتژی جدید ما، مبارزه فرهنگی است. ما باید بینش مردم را عوض کنیم تا جمهوری اسلامی ساقط شود.» (نفوذ و استحاله ص 26)

عزت ا... سحابی از مسئولان جریان ملی – مذهبی در تبیین استراتژی این جریان می گوید: «برای براندازی یک نظام  روش های مختلفی وجود دارد، یکی از آنها، روش مسالمت آمیز و اصلاح تدریجی (رفورم) است تا به تدریج، یک نظام ماهیتا به شکل جدیدی در بیاید، بیگانگان یعنی غرب، امروز این روش را برای براندازی نظام جمهوری اسلامی، انتخاب کرده اند، حرکت ما نیز در این راستا بوده است.»

امام خمینی (ره) در خصوص راهبرد فرهنگی غرب چنین هشدار می دهند: «ما از حصر اقتصادی نمی ترسیم ما از دخالت نظامی نمی ترسیم، آن چیزی که ما را می ترساند وابستگی فرهنگی( است)، استقلال و موجودیت هر جامعه از استقلال فرهنگ آن نشأت می گیرد و ساده اندیشی است که گمان شود با وابستگی فرهنگی، استقلال در ابعاد دیگر یا یکی از آنها امکان پذیر است. »

شهید مطهری علت رویکرد نظام سلطه به تلاش برای ایجاد تغییرات در فرهنگ جوامع را چنین بیان می کند: «استعمار سیاسی و اقتصادی آنگاه توفیق حاصل می کند که استعمار فرهنگی توفیق به دست آورده باشد و بی اعتقاد کردن مردم به فرهنگ و تاریخ خودشان شرط اصلی این موفقیت است. استعمار دقیقاً تشخیص داده و تجربه کرده است که فرهنگی که مردم مسلمان به آن تکیه می کنند فرهنگ و ایدئولوژی اسلامی است.... پس مردم از آن اعتقاد، ایمان، اعتماد و حسن نظر باید تخلیه شوند تا آماده ساخته شدن طبق الگوی غربی گردند.... . (خدمات متقابل اسلام و ایران ص 353) . 

بنابراین با پایان یافتن دفاع مقدس بخش مهمی از مخالفان جمهوری اسلامی به اشتراک در روش برای مقابله با انقلاب اسلامی رسیدند از نظر آنان «اگر ویژگی های فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی را از آن بگیرند، حکومتی می شود، مانند هر دار و دسته مسلح دیگر ... پیکار فرهنگی در واقع، نفی جوهره و ماهیت نظام جمهوری اسلامی است.» (راهنمای پیکار، گروهک سلطنت طلب درفش کاویانی، چاپ فرانسه، آبان 68، ص 19) .

مقام معظم رهبری حضرت آیت ا.... العظمی خامنه ای (مد ظله) با فراستی امام گونه در 7 آذرماه 1368 نخشتین هشدار را نسبت به رویکرد جدید دشمن به عرصه ی فرهنگی اعلام داشتند و بعدها نیز با تعابیری چون «شبیخون فرهنگی»، «ناتوی فرهنگی» و امثالهم ابعاد و عمق این راهبرد را تشریح نمودند.

تحلیلِ نظریه پردازان غربی که سبب روی آوری آنها به براندازی فرهنگی شد آن بود که از نظر آنها ساختار انقلاب اسلامی تشکیل شده است از یکسری نهادهای انتخابی و یکسری نهادهای انتصابی. راه بوجود آوردن تغییر در ساختار آن است که عده ای از طریق نهادهای انتخابی و بر اساس رأی مردم به درون حاکمیت راه یافته و پس از کسب سطوح میانی و عالی حاکمیت ( فتح سنگر به سنگر نظام ) به ایجاد تغییرات مبادرت ورزند. اما پیش نیاز تحقق چنین برنامه ای آن است که یک تغییر عمیق در حوزه های اخلاق، رفتار و اندیشه ی جامعه به وجود آید. وقتی جامعه در این حوزه ها دچار تغییر گردد آماده می شود تا به افرادی رأی دهند که با ورودشان به مجموعه حاکمیت، پروژه «نفوذ و استحاله» را که منجر به تغییر رفتار، تغییر ساختار و در نهایت فروپاشی جمهوری اسلامی می شود اجرایی نمایند.

 

نویسندگان

نظرسنجی

  چند درصد از مطالب وبلاگ را مطالعه نمودید؟ • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
log