تبلیغات
تمدن اسلامی - تاریک خانه اشباح اینجاست (قسمت اول)

تمدن اسلامی

جنبش نرم افزاری راهکار تحقق تمدن اسلامی

پنجشنبه 21 بهمن 1389

تاریک خانه اشباح اینجاست (قسمت اول)

نویسنده: امیر   طبقه بندی: سیاست، 

دیده‌بان حقوق بشر: بحران حقوق بشر ایران عمیق تر شده است

این عنوانی است که بنگاه خبری بی بی سی در هفتم بهمن ماه بر روی سایت خود قرار داد. با نگاهی به آرشیو این بنگاه خبری می توان دریافت که خبرهای مشابه جایگاه ثابتی در این خبرگزاری به خود اختصاص داده­اند، خبرهایی که با رویکردی نچندان صواب به وضعیت حقوق بشر در ایران می پردازند.

به جملات زیردقت کنید:

« در این گزارش به عدم رعایت حقوق "اقلیت ها" در ایران اشاره شده و با تاکید بر اینکه روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان در ایران احکام سنگین قضایی دریافت کرده اند اعلام شده که ایران در اعدام نوجوانان نیز رتبه نخست را در دنیا دارد. این سازمان به اعدام های گسترده در ایران اشاره کرده و گفته است آمارهای رسمی نشان می دهد ایران پس از چین (پر جمعیت ترین کشور جهان) بیشترین تعداد اعدام را در دنیا دارد، این در حالیست که مدافعین حقوق بشر ایران می گویند تعداد واقعی اعدام ها بخصوص در مورد قاچاقچیان مواد مخدر بسیار بالاتر است.»

خواننده با خواندن این جملات بلاشک بر مجرم بودن ایران صحه می گذارد، اما وقتی گزارش از کلیات خارج و وارد مصادیق می شود این مجال ایجاد می گردد که پیرامون صحت! و سقم! گزارش نظر داد.

در ادامه این خبر، بی بی سی اینگونه می نویسد:

« دیده‌بان حقوق بشر گفته است حکومت ایران اعتراضات پس از انتخابات سال ۲۰۰۹ را با خشونت و استفاده از گلوله های واقعی سرکوب کرد، بسیاری را کشت و هزاران را دستگیر کرد.»

در عجب است که چرا تمامی مباحثی که پیرامون ایران مطرح می شود به سیاست گره می خورد؟ حال که اینها داعیه دار پرهیز از سیاست را دارند! چرا هر گزارش اعم از حقوقی، اقتصادی، اجتماعی و ... وقتی به جغرافیای ایران می رسد رنگ و بوی فتنه 88 را به خود می گیرد آن هم با عینک خبرگزاری های آمریکایی و انگلیسی...

از این مطلب که در گذریم به نکته مهمتری می رسیم و آن، اینست که این سخنان مستند به چه دلایلی هستند، مستندات دیدبان حقوق بشر در خصوص "استفاده از گلوله های واقعی" چیست؟ آیا استناد به گزارش های VOA ، BBC ، رادیو فردا ، نامه کروبی به هاشمی و قس علی هذا است!؟ آیا استناد به گزارش مراجع ذیصلاح دولت ایران است؟ با تامل در ادامه خبر می توان به نکات بیشتری پیرامون این گزارش و منابع آن پی برد. ولی قبل از آن ذکر یک نکته دیگر پیرامون اخبار بی بی سی خالی از لطف نیست؛

در خصوص جمله "بسیاری را کشت و هزاران را دستگیر کرد" بیشتر به جملات ادبی می ماند که در آن از صنعت مبالغه استفاده شده تا جمله ای که در گزارشات، معمول و مرسوم است. کیست که نداند استفاده از کلماتی همچون بسیار و هزاران صرفا به منظور تاثیر روانشناختی بر خواننده استفاده گردیده ولا غیر؟ آمار باید به صورت دقیق و به عدد قید شود وگرنه استفاده از الفاظ کیفی در گزارشات به هیچ وجه مورد قبول نیست، و اگر گفته شود که آمار دقیق در دسترس نیست چرا دیدبان حقوق بشر با تأثی از بنگاههای خبری آمریکا و انگلیس جانب افراط را برمی گزیند نه جانب تفریط؟ اگر آمار دقیق ندارند چرا از کلمات بعضی، تعدادی، گروهی و ... استفاده نمی کند؟ بماند که در اصل گزارش لفظ "دهها" استفاده شده که توسط بی بی سی به "بسیار" جعل گردیده و با کلمه "هزاران" مجوار گردیده.

از مهندسی کلمات توسط این بنگاه خبری بگذریم به نکات جالبتری می رسیم؛ بی بی سی در ادامه می افزاید:

«در این گزارش آمده است صدها مدافع و وکیل حقوق بشر، روزنامه نگار، فعال جامعه مدنی و رهبران اپوزیسیون بدون اتهام همچنان در بازداشت هستند، بازجویان با شکنجه از زندانیان اعتراف می گیرند تا قوه قضائیه بتواند آنها را به حبس های طولانی مدت و حتی اعدام محکوم کند. »

حال سوال این است «این صدها وکیل حقوق بشر و فعال جامعه مدنی و رهبر اپوزیسیون چه کسانی هستند که دیدبان و بی بی سی اینگونه سنگ آنها را به سینه می زنند؟» بی بی سی در ادامه گزارش خبری خود به این صدها "وکیل حقوق بشر" اشاره می کند:

« به گفته دیده‌بان حقوق بشر، ارعاب وکلای حقوق بشر و جلوگیری از وکالت زندانیان سیاسی همچنان ادامه دارد: نسرین ستوده، وکیل تعدادی از بازداشتی های سیاسی، در سپتامبر گذشته بازداشت شد، محمد مصطفایی، وکیل سکینه محمدی که به سنگسار محکوم شده، از کشور گریخت و محمد سیف زاده همکار شیرین عبادی و از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر که توسط حکومت بسته شد، به نه سال زندان محکوم شده است.»

هرچقدر در گزارش بی بی سی و اصل گزارش دیدبان حقوق بشر گشتیم تا حداقل نمونه­های ذکر گردیده را به عددی دو رقمی برسانیم- صدتا پیش کش- استناد دیگری نیافتیم! حال قضاوت با شماست که آیا برای سه وکیل باید از لفظ صدها بهره جوییم؟ مگر وزن این سه وکیل محترم چقدر است که آنها را تا رتبه صدها ارتقاء می دهد؟

حال بگذریم از اینکه از ارعاب حکومت ایران! آقای مصطفایی در آغوش استکبار جهانی دارد قایم باشک بازی می کند و به واسطه ریخته شدن آبروی دیگران، آن سوی زمین کیفش را می برد و پول و پله ای از افشای پرونده یک زن بیچاره به دست آورده.

در خصوص نسرین ستوده نیز باید به این نکته اشاره شود که ایشان نه به عنوان وکیل بلکه به عنوان یک شهروند عادی ایران و به خاطر جرائم شخصی شان مورد محاکمه قرار گرفته! حال سوال از دیدبان و بی بی سی این است آیا صرف جایزه گرفتن فردی از نهادهای وابسته به شما می تواند عامل مصئونیت ایشان و جلوگیری از برخورد با متخلفین گردد ؟

برای آقای سیف زاده هیچ نمی افزایم چون قرار گرفتن نام ایشان در مجاورت با نام خانم عبادی خود گویای همه چیز است!!!

در بند دیگری از این گزارش خبری می خوانیم:

« این سازمان افزوده در طول سال ۲۰۱۰، سرکوب آزادی بیان، اجتماعات و نیز فشار بر اقلیت های دینی و جنسیتی ادامه یافته است.»

اوج بی شرمی در این بند از گزارش هویداست. چرا باید به عقاید اقلیت های جنسی احترام گذاشت؟ مگر این انقلاب و حکومت داعیة برچیدن این قسم بی بند و باری ها را ندارد؟ مگر نه این است که با دادن رسمیت به هم جنس بازان و منحرفان فکری و جنسی حق و حقوق را به مسلخ مرگ می بریم و آن را به انحطاط می کشانیم؟ آیا فکر نمی کنید که با دادن حق به چند نفر، آزادی را از نوع بشر سلب می کنیم؟ به راستی با پشت کردن به آرمان های انقلاب و اسلام شما پاسخگوی 250000 شهید و خانواده آنها خواهید بود یا ما؟ در این نظام کسی داعیه دار به رسمیت شناختن منحرفان جنسی نیست و نخواهد بود و با افتخار اعلام می کنیم تا خشکانیدن ریشه مفسدانی همچون همجنس بازان و منحرفان فکری و جنسی پرچم جهاد را بر زمین نخواهیم گذاشت...

در بند دیگر از جمله ای که ذکر گردید به لفظ اقلیت های دینی بر می خوریم. پرسش این است کدام اقلیت های دینی؟ خود گزارش پرده از این راز بر می دارد و با وقاحت تمام از بهائیت به عنوان دین حمایت می کند:

« این سازمان گفته است پیروان بهائیت از آزادی دین محروم هستند و در اوت گذشته هفت نفر از رهبرانشان به جرم جاسوسی و بدون محاکمه عادلانه به حبس های بیست ساله محکوم شدند.»

بی درنگ این جمله حضرت روح ا... به ذهن متبادر می شود که بهائیت نه یک فرقه بلکه یک حزب صهیونیستی ست. اینکه بعد از گذشت سال ها رهبران این فرقه ضاله همچنان در حیفا – در قلب اسرائیل- به سر می برند و با بودجه سالیانه رژیم صهیونیستی اداره می شوند خود مدرکی ست بر ادعای امام. حال خود قضاوت کنید که با فرقه ای که رهبرانش در آغوش افرادی جا خوش کرده اند که به خون این ملت تشنه اند، چگونه باید رفتار کرد؟

در قسمت دیگری از گزارش افزوده شده است که در قوانین ایران اقلیت های مذهبی را مورد تبعیض قرار گرفته اند و بلافاصله به این جمله اشاره گردیده که؛: « مامورین امنیتی به دراویش گنابادی حمله می کنند»!!! قضاوت با خوانندگان فهیم، به گزارشی که در آن از دراویش گنابادی -که با انواع ترفندها و حیله ها جوانان را می فریبند و عمر و مال و ناموسشان را به یغما می برند- دفاع می شود چگونه باید نگریست؟

فراز آخر:

بی بی سی این قسمت از گزارش را با عنوان «انتقاد از غرب» نگاشته و در آن از اتحادیه اروپا ، باراک اوباما و بان کی مون درخواست کرده تا برای آنچه احقاق حقوق بشر! می نامند پا را از دیپلماسی نرم فراتر نهاده و اسنرانژی مشخصی را برای مقابله با دولت های ناقض حقوق بشر! اتخاذ نمایند.

اما در این گزارش از تحریم های شدید بین المللی علیه ایران سخنی به میان نیامده و ذکر نگردیده که سیاست شدیدتر از این تحریم ها یعنی آغاز جنگ و معلوم نیست که چرا دیدبان حقوق بشر به طور غیر مستقیم این عمل غیر انسانی را طلب می نماید. بی درنگ انسان یاد سخنان شیرین عبادی می افتد که از دول غربی می خواهد تا با اتخاذ تحریم های شدید علیه ملت ایران، جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهند. پرسش این است که چرا سازمان های داعیه دار دیدبانی حقوق بشر اینگونه شتابزده و بیخردانه خواهان اعمال فشار بر ملت ایرانند و آیا این را در جهت خلاف حفظ حقوق بشر قلمداد نمی کنند؟

چندی از نگارنده:

اگر مجال بود به زوایای بیشتری اشاره می کردم، که جهت اختصار آنها را موکول می کنم به مقاله بعدی.

اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بی بی سی و اسلاف آن که در گزارش های هفتگی خود به ذکر مصادیقی از نقض حقوق بشر در ایران می پردازند چه اهدافی را پی میگیرند؟ بر مبنای منشور حقوق بشر ما موظفیم بسیاری از قوانین شرع مقدس اسلام را به موزه تاریخ بفرستیم. اینکه بازتاب پرشور این سنخ گزارشات جهت مواجهه با قوانین اسلام است اظهر من الشمس است(البته با کمی تامل). اگر اینان به مقدسات این ملت احترام می گذاشتند و گوشه چشمی به شریعت اسلام داشتند هرگز به دفاع از هم جنس بازان، بهائیت، آشوبگران، گروههای فمینیستی و ... نمی پرداختند. اما این سنخ بنگاههای خبری برای فریب اذهان عمومی و همراه کردن گروهی با خود این مخالفت ها با اسلام و اعتقادات مردم را در قالب تحلیل ها یا گزارش های بزک کرده خود و با رنگ و لعابی به ظاهر بی طرفانه به خورد بینندگان می دهند. اما دریغ که این امت به شیطنت های شیطان بزرگ فریفته نشد، روباه پیر که جای خود دارد...

والسلام

 

دیده‌بان حقوق بشر: بحران حقوق بشر ایران عمیق تر شده است

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش سالانه خود به تشریح وضع حقوق بشر در کشورهای مختلف دنیا پرداخته و نسبت به "عمیق تر شدن بحران" حقوق بشر در ایران هشدار داده است.

در این گزارش به عدم رعایت حقوق "اقلیت ها" در ایران اشاره شده و با تاکید بر اینکه روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان در ایران احکام سنگین قضایی دریافت کرده اند اعلام شده که ایران در اعدام نوجوانان نیز رتبه نخست را در دنیا دارد.

این سازمان به اعدام های گسترده در ایران اشاره کرده و گفته است آمارهای رسمی نشان می دهد ایران پس از چین (پر جمعیت ترین کشور جهان) بیشترین تعداد اعدام را در دنیا دارد، این در حالیست که مدافعین حقوق بشر ایران می گویند تعداد واقعی اعدام ها بخصوص در مورد قاچاقچیان مواد مخدر بسیار بالاتر است.

دیده‌بان حقوق بشر گفته است حکومت ایران اعتراضات پس از انتخابات سال ۲۰۰۹ را با خشونت و استفاده از گلوله های واقعی سرکوب کرد، بسیاری را کشت و هزاران را دستگیر کرد.

در این گزارش آمده است صدها مدافع و وکیل حقوق بشر، روزنامه نگار، فعال جامعه مدنی و رهبران اپوزیسیون بدون اتهام همچنان در بازداشت هستند، بازجویان با شکنجه از زندانیان اعتراف می گیرند تا قوه قضائیه بتواند آنها را به حبس های طولانی مدت و حتی اعدام محکوم کند.

دیده‌بان حقوق بشر می گوید از سرکوب سال ۲۰۰۹ تا هنگام تنظیم این گزارش بیش از ۱۰۰۰ نفر از ایران گریخته و در کشورهای همسایه تقاضای پناهندگی کرده اند.

این سازمان افزوده در طول سال ۲۰۱۰، سرکوب آزادی بیان، اجتماعات و نیز فشار بر اقلیت های دینی و جنسیتی ادامه یافته است.

این گزارش سالانه به موارد متعددی از شکایتنامه های زندانیان سیاسی از جمله نامه عبدالله مومنی از فعالان دانشجویی بازداشت شده به آیت الله خامنه ای اشاره کرده که در آن نقض حقوق مندرج در قانون و نیز جزئیات شکنجه توسط زندانبانان تشریح شده است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر تا هنگام نگارش این گزارش هیچ مقام بلند پایه ای بدلیل شکنجه، بدرفتاری و قتل سه نفری که در بازداشتگاه کهریزک رخ داد، تحت تعقیب قرار نگرفته است.

در ادامه این گزارش به تعداد بالای اعدام ها در ایران پرداخته و گفته شده است در سال ۲۰۰۹ که آخرین سالی است که آمار رسمی اعدام منتشر شده، ۳۸۸ نفر به دار آویخته شده اند که پس از چین بالاترین رقم در دنیا است.

دیده‌بان حقوق بشر می افزاید مدافعین حقوق بشر معتقدند تعداد واقعی اعدام هایی که امروز در زندانهای ایران انجام می شود، بخصوص در مورد قاچاقچیان مواد مخدر بسیار بالاتر از آمار رسمی است.

این سازمان می گوید ایران سردمدار اعدام بزهکاران است و هم اکنون صدها نفر از جمله، ابراهیم حمیدی به دلیل جرائمی که در سنین کودکی و نوجوانی مرتکب شده اند، در انتظار اعدام هستند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، ارعاب وکلای حقوق بشر و جلوگیری از وکالت زندانیان سیاسی همچنان ادامه دارد: نسرین ستوده، وکیل تعدادی از بازداشتی های سیاسی، در سپتامبر گذشته بازداشت شد، محمد مصطفایی، وکیل سکینه محمدی که به سنگسار محکوم شده، از کشور گریخت و محمد سیف زاده همکار شیرین عبادی و از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر که توسط حکومت بسته شد، به نه سال زندان محکوم شده است.

این سازمان گفته است پیروان بهائیت از آزادی دین محروم هستند و در اوت گذشته هفت نفر از رهبرانشان به جرم جاسوسی و بدون محاکمه عادلانه به حبس های بیست ساله محکوم شدند.

دیده‌بان حقوق بشر می گوید قوانین ایران همچنان پیروان اقلیت مذهبی سنی را مورد تبعیض قرار می دهد، مامورین امنیتی به دراویش گنابادی حمله می کنند و کسانی که به دین مسیحیت می گروند بازجویی و دستگیر می شوند.

این گزارش می افزاید اقلیت های آذری، کرد و عرب مشمول محدودیت های فرهنگی و سیاسی هستند و اقلیت های جنسی مطابق قانون با مجازات مرگ روبرو می شوند.

 

دیده‌بان حقوق بشر در پایان این گزارش آورده است توجه جهانی در بیشتر سال ۲۰۱۰ معطوف به برنامه اتمی ایران بود و نگرانی های جدی از تعمیق وضع حقوق بشر در این کشور را تحت الشعاع خود قرار داد.

 

انتقاد از غرب

 

دیده‌بان حقوق بشر در این گزارش ۶۴۹ صفحه ای از دولت های جهان بخصوص کشورهای غربی و نیز سازمان ملل متحد انتقاد کرده و گفته است رویکرد "نرمی" در قبال ناقضان حقوق بشر اتخاذ و به گفتگوهای خصوصی و همکاری بسنده کرده اند.

 

کن رات، مدیر این سازمان با اشاره به "گفتگوهای سازنده" اتحادیه اروپا گفته است این یکی از بهترین نمونه هایی است که در آن کشورها از مذاکره بعنوان بهانه ای استفاده می کنند تا برای حقوق بشر هیچ گامی بر ندارند.

 

دیده‌بان حقوق بشر می گوید حتی هنگامیکه اتحادیه اروپا بیانیه ای برای ابراز نگرانی از وضع حقوق بشر صادر می کند، هیچ استراتژی جامعی برای تغییر این شرایط در دست ندارد.

 

این سازمان سپس از اعضای اتحادیه اروپا به خاطر تبعیض فزاینده علیه مسلمانان و سایر مهاجران و نیز سوء استفاده از قوانین ضدتروریستی انتقاد کرده و افزوده نهادهای اروپایی باید احترام و تعهد بیشتری به حقوق بشر در داخل نشان دهند و کردار و گفتارشان یکی باشد.

 

دیده‌بان حقوق بشر همچنین بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد را متهم کرده است از اعمال فشار بر دولت های ناقض حقوق بشر خودداری می کند وتنها به "دیپلماسی آرام" خود اکتفا کرده است.

 

دفتر دبیر کل سازمان ملل متحد این اتهام را رد کرده است.

 

این سازمان از باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز انتقاد کرده و گفته است از قدرت "سخنوری مشهور" خود برای دفاع از حقوق بشر در چین، هند و اندونزی بهره ای نبرده است.

نویسندگان

نظرسنجی

  چند درصد از مطالب وبلاگ را مطالعه نمودید؟ • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
log