تبلیغات
تمدن اسلامی - رخساره خورشید

تمدن اسلامی

جنبش نرم افزاری راهکار تحقق تمدن اسلامی

یکشنبه 29 اسفند 1389

رخساره خورشید

نویسنده: امیر   

تبار:

سید موسی صدر در 14 خرداد 1307 در شهر قم به دنیا آمد.

پدر: آیت الله صدرالدین صدر، یکی از سه مرجعی بود که حوزه علمیه را بعد از آیت الله حائری تا آمدن آیت الله بروجردی اداره کردند.

مادر: دختر آیت الله حسین قمی، رهبر قیام گوهرشاد علیه رضاخان، سید موسی صدر سادات موسوی است که با 32 واسطه به  امام هفتم شیعیان حضرت موسی ابن جعفر(ع) می رسد.

سرزمین مادری:

آغاز تحصیل سید موسی صدر از دبستان حیات و دبیرستان سنایی بود. همزمان در حوزه علمیه قم و دانشگاه تهران تحصیل میکرد. او اولین طلبه ای بود که وارد دانشگاه شد. در سال 1332 در رشته "حقوق در اقتصاد" از دانشکده حقوق دانشگاه تهران لیسانس گرفت. بای تجربه حوزه علمیه نجف به عراق سفر کرد، هر چند قبل از آن به درجه اجتهاد رسیده بود.


از جمله استادان او در قم و نجف آیات عظام سلطانی طباطبایی، محقق داماد، سید احمد خوانساری، سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی بودند.

انتشار مجله درسهایی از مکتب اسلام در سال 1337 به نام اوست. دبیرستان ملی صدر را هم در قم تاسیس کرد و طرح اصلاح حوزه را با کمک شهید بهشتی نوشت.
سید موسی صدر در سال 1338 با تاکید آیت الله بروجردی و سفارش علامه شرف الدین و دعوت خانواده ایشان برای جانشینی علامه شرف الدین به لبنان هجرت کرد.

امام ادیان:

امام موسی صدر قرن 21 را قرن پیروان ادیان، مذاهب و تمدنهای گوناگون نامید. او اولین شخصیت مسلمان در تاریخ است که خطبه عید آغاز روز مسیحیان را در سال 1353 در کلیسا خواند.

امام موسی صدر برگزار کننده اولین دوره گفتگوهای اسلام و مسیحیت است. او تنها روحانی مسلمان است که در سال 1963 به مراسم تحلیف پاپ دعوت شد.


مجلس اعلای شیعیان لبنان که سال 1348 تاسیس شد، اولین جایی بود که بر اساس فقه شیعه امور اجتماعی را سازماندهی می کرد. تاسیس این مجلس هم کار امام موسی صدر بود که به انتخاب اعضا، رئیس آن هم شد.

او اعتقاد داشت: « هدف اسلام است. مذاهب فقط وسیله و راهند و مسلمان پایبند نمی تواند هدف را فدای راه کند.»

بعد از تاسیس مجلس اعلی نامه ای به مفتی اهل سنت لبنان نوشت . از یکی شدن فقه و مناسبتهای اسلامی شیعه و سنی گفت. در الزهر مصر هم خطبه نماز جمعه اهل سنت را خواند.

مرد مبارزه:

آنجا که همسایه باشی با یک رژیم اشغالگر، تنها کلید حیات تو مبارزه است.

در هنرستان صنعتی جبل عامل، پسران شیعه علاوه بر آموزش های صنعتی فنون مبارزاتی و چریکی را هم از دکتر چمران یاد می گرفتند. مبارزان شیعه اول از اینجا تربیت شدند و بعد امام صدر افواج المقاومة البنانیه (امل) را تاسیس کرد و اسرائیل را شری مطلق خواند که تعامل با آن حرام است.

نویسندگان

نظرسنجی

  چند درصد از مطالب وبلاگ را مطالعه نمودید؟ • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
log