تبلیغات
تمدن اسلامی - و حضور سیاسیون در مناطق مصیبت زده

تمدن اسلامی

جنبش نرم افزاری راهکار تحقق تمدن اسلامی

جمعه 3 شهریور 1391

و حضور سیاسیون در مناطق مصیبت زده

نویسنده: امیر   طبقه بندی: سیاست، 

شنبه که زلزله آمد شب باید احیا نگه میداشتیم بجای احیا نگه داشتن بیشتر از همه خاطرات رضا امیر خانی از زلزله بم در ذهنم می چرخید. تلوزیون نفتی ما که مدام بر طبل آرام بودن اوضاع میکوبید ولی در دیگر سوی بازار اخبار تلوزیون گونش گرم بود که بر تنور وخامت 100% اوضاع می دمید.

از دست خودم کلافه بودم که جلوی تلوزیون لم داده بودم و این شبکه آن شبکه میکردم تا اخبار تازه تری از زلزله به دست آورم. احساس میکردم وظیفه ام این است که در منطقه حضور بیابم. دوشنبه شرکت را زمین زدم و یکسر رفتم ورزقان تازه آنجا متوجه شدم بعد از دو روز از وقوع زلزله در بعضی از روستاهای منطقه بر سر نان و آب دعوا میشود و بعضی ها دو شب است از شدت سرما و نبود پتو خوابشان نمیگیرد و در مقابل بعضی از روستاها از شدت فزونی امداد رسانی و سیل کمک های مردمی در عیش و نوش به سر می برند. منی که روزه ام را نخورده بودم به امید اینکه ظهر برخواهم گشت تا شب ساعت 7:30 در کمپ کمک های مردمی واقع در 7 کیلومتری ورزقان ماندم و با نیروهای حاج عبداله کمکهای مردمی را جمع میکردیم و با وانت ها و نیسان های موجود به روستاها منتقل میکردیم.

پنج شنبه دوباره گازش را گرفتیم و رفتیم مناطق زلزله زده اما اینبار به گروه حاج عبداله و نیروهایش ملحق نشدیم بلکه کمی آنطرفتر در روستای سرند و در کمپ جمعی دانشجویی منزل گزیدیم. در دقایقی که مقام معظم رهبری روستای سرند را ترک می گفتند ما نیز وارد روستا شدیم. دو خانه کنار مسجد روستا را کرده بودند انبار و از شیر مرغ تا گوشت آدمیزاد در آن دپو کرده بودند و بجای نیسان یا وانت! با کامیون کالاها و اجناس را به روستاهای زلزله زده منتقل می نمودند. حوالی ظهر بود که سرویس صبح گاهی به کمپ برگشتند. برنامه گروه به گونه ای بود که یک کامیون قبل از ظهر و یک کامیون بعد از ظهر راهیه روستاها می کردند. برای سرویس بعد از ظهر کامیون را پر نمودیم و به همراه 8 دانشجو و دو خبرنگار راهی قشلاق علیی و سفلی شدیم. برادران رونقی هم در کامیون بودند. حسین رونقی بیشتر مسیر را با خانم خبرنگار گپ و گفت دوستانه داشت. برادر بزرگتر نیز جلوی کامیون کنار راننده نشسته بود و از اواسط راه آمد پشت کامیون و کنار ما و جلوی آفتاب نشست.

تصمیم بر این بود روز جمعه مان نیز برای کمک رسانی به مناطق زلزله زده اختصاص یابد اما اینبار به کمپ برادران رونقی ملحق نشدیم و یکراست رفتیم به ستاد کمک های مردمی بچه های قیطریه در روستای ... . وقتی وارد کمپ شدیم کمی بهت زده شدم آخر موجودی انبار برو بچ بالای شهر یک چهارم موجودی انبار چند دانشجوی ساده نبود!!! و جالبتر اینکه دانشجویان روزی 2 کامیون اجناس  و کالا به روستاها می بردند ولی بچه های قیطریه حداکثر 2 وانت!!!

با این حال میزان و حجم کمک های مردمی این دو گروه قابل قیاس نبود.

در طول مسیر قشلاق بالا و پایین دوستان پشت کامیون از جریان پان تورکیسم سخن می گفتند و در میان کلامشان دانشجویی از دانشگاه آزاد تهران از جلسه اخیرشان با عبداله نوری و نظرات سازنده!!! ایشان درخصوص قومیت گرایی و استراتژی های نوین جریان اصلاحات از زبان عبداله نوری می گفت.

آقای رونقی (همان بردار بزرگتر را می گویم) نیز در میان بحث از دعواهایش با فرماندار و امام جمعه ورزقان می گفت و حسین رونقی نیز در حد یک پاراگراف از زندانی شدنش در ایام ماضی و در حین اعتراضات ...

شب جمعه دوستان دانشجو توانسته بودند به یک مکان بهتر نقل مکان کنند. کمی آنطرفت و در جوار «بالیقچی» در یک سوله عریض و طویل تا کالاها و اجناس شان را در مکان بهتری دپو نمایند.

اما یک سوال همچنان در ذهنم باقیست: این میزان انبوه کالا و جنس از چه طریق و به واسطه چه کسانی در اختیار این گروه قرار گرفته بود و هزینه این تعداد زیاد دانشجوی دختر و پسر را چه کسی و یا چه کسانی متقبل شدند تا به این شکل کمک های مردمی به دست زلزله زدگان آذربایجان شرقی برسد؟

رابطه دوستان تحکیم وحدت با حسین رونقی چه بود که با دستگیری ایشان اینگونه به جوش و خروش آمدند؟

و آخر اینکه این آمدنها و رفتن ها و این امکانات بی حد و حصر در اختیار چند دانشجو قرار دادنها از ابتدا بوی سیاست بازی نمیداد؟ آخر سیاسیون در مناطق مصیبت زده چه کار میکنند؟

تکمله:

تعدادی دانشجو خود را به زمین و زمان زدند اما نتوانستند یک دهم کمک های مردمی!!! که به کمپ سرندسرازیر  می شد را جمع کنند.

تتمه:

حتی کمک های میلیونی بچه های بالای شهر هم به گرد پای کمک های چندتا دانشجو نمیرسید!!! جای سوال نداشت؟

نظر شخصی:

وقتی یک هفته بعد پنجشنبه شب، خبر دستگیری جمعی از دوستان کمپ سرند را دادند زیاد تعجب نکردم. چون قابل پیش بینی بود این جمع بوی سیاست میدهد.

نویسندگان

نظرسنجی

  چند درصد از مطالب وبلاگ را مطالعه نمودید؟ • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
log