تبلیغات
تمدن اسلامی - تاملی در تبلیغات و حضور تذكر آمیز جلیلی

تمدن اسلامی

جنبش نرم افزاری راهکار تحقق تمدن اسلامی

چهارشنبه 1 خرداد 1392

تاملی در تبلیغات و حضور تذكر آمیز جلیلی

نویسنده: امیر   طبقه بندی: سیاست، 

از سال‌ها قبل كه فضای سیاست در حد و اندازه فهم نگارنده از آن مورد توجه قرار گرفت، همواره یك سئوال بزرگ در ذهن خطور می‌كرد و آن اینكه تبلیغات قبل از موعد قانونی یعنی چه؟ برای چیست كه همواره ستاد انتخابات كشور و شورای نظارت از چند ماه مانده به انتخابات در بوق و كرنا می‌كردند كه «تبلیغات پیش از موعد مقرر ممنوع»! و اینكه فرصت قانونی چه زمانی‌ست و فرصت غیرقانونی به چه می‌گویند؟

از توجیهات شخصی كه بگذریم و پیش فرض عدم تخطی چهره‌های مختلف منتسب به جریان اصولگرایی از اصول قانونی و اخلاقی را كنار نهیم و این باور غلط را كه به طور حتم و یقین تخلف قانونی صورت نمی‌پذیرد و از انشاالله و ماشاءالله كه درگذریم، بینی و بین الله آیا بنظرتان دور افتادن در دانشگاه‌ها، شهرها و مجامع عمومی قبل از اعلان نظر قطعی شورای نگهبان در خصوص احراز صلاحیت شدگان صحیح است؟ بفكر دیدار مردمی افتادن دو سه ماه قبل از انتخابات چه؟ تشكیل ستادهای انتخاباتی، معرفی رئیس ستاد، معاونین، سخنگو و... در چارچوب قانون است یا خیر؟ اینكه بنرهای چند صد هزاری در اماكن عمومی بزنند و تیزر و آگهی سفارشی به صدا و سیما بدهند صحیح است یا خیر؟

شاید عامه مردم، جواب این سنخ پرسش‌ها را دارند اما نكته اینجاست كه این عزیزان مگر ادعا ندارند چون محبوبیت مردمی ایشان فراتر از حد تصور است و شور و اشتیاق یارانشان برای نشاندن این آقایان در مسند ریاست جمهوری در حد چاك كردن سینه است كه در اینصورت دیگر نیازی به تبلیغات پیش از موعد نمی‌باشد و این بدنه مردمی در همان فرصت قانونی كاری می‌كنند كارستان.

اما امسال جلیلی به من فهماند كه خلاف قانون فكر می‌كردم و باوری مضحك در ذهنم نقش بسته بود. جلیلی دیكته‌ای گفت كه قبلاً مشقش را ننوشته بودم و حتی بلد نبودم اینگونه هم می‌توان در امتحان انتخابات شركت كرد. انگار داشت یادمان می‌رفت دیگر تبلیغات‌مان از مرّ قانون فرسنگ‌ها فاصله یافته و دیگر بوی انقلاب نمی‌دهد. از قرار معلوم آقایانی كه خود را داعیه‌دار گفتمان انقلاب معرفی می‌كردند خود و ادا و اطوارشان را طوری بر فضای سیاست كشور تحمیل نموده بودند كه مطالبه كاندیدای طراز جمهوری اسلامی را به فراموشخانه ذهنمان راهی كرده بودیم.

آنچه از تبلیغات پیش از موعد كاندیداها برمی‌آید این است كه آنان برای به چنگ آوردن میز و صندلی پاستور حاضرند از ماه‌ها قبل از انتخابات دست به هر اقدامی بزنند و ریز و درشت خلاف قانون قدم بردارند و اسمش را بگذارند حركت به سمت پیروزی در انتخابات آن هم برای خدمت بیشتر برای مردم!

حضور جلیلی با این سیاق برای امثال بنده بیشتر شبیه تذكار بود. تذكری كه تلنگری سخت بر بافته‌هایمان زد و ما را از تاری كه بر ذهنمان پیچیده بودیم رها نمود. جلیلی نشان داد كه اگر ادعای آقایان مبنی بر وجود بدنه مردمی و خیل مشتاقان صحت داشت نیازی بر دوره‌گردی و تبلیغات حجیم نیست و همین فرصت چند روزه تبلیغات كه قانون رهین آن است كفایت می‌كند...

تذكر جلیلی بجاست. تذكری كه نه با بیان بلكه با عمل ظهور یافت و سایر كاندیداها باید بدان پاسخ درخور دهند كه چرا تبلیغات خویش را در بازه زمانی خارج از فرصت قانونی تبلیغات شروع نموده‌اند؟ و این خود شاخصی است برای انتخاب اصلح. و آخرین كلام اینكه وقتی ما به رئیس جمهور طراز انقلاب اسلامی می‌اندیشیم آیا به تبلیغات طراز انقلاب اسلامی هم می‌اندیشیم یا آن را امری فرعی و بی‌اهمیت می‌پنداریم؟


این مطلب در سی و یكم اردیبهشت92 در سایت حیات طیبه آذربایجان منتشر شد.

نویسندگان

نظرسنجی

  چند درصد از مطالب وبلاگ را مطالعه نمودید؟ • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
log