تبلیغات
تمدن اسلامی - سنگ محكی به نام نظام نیازمندی ها

تمدن اسلامی

جنبش نرم افزاری راهکار تحقق تمدن اسلامی

یکشنبه 5 خرداد 1392

سنگ محكی به نام نظام نیازمندی ها

نویسنده: امیر   طبقه بندی: سیاست، 

وقتی كاندیداهای محترم از برنامه ها و راهبردهای خویش سخن می  رانند همواره یك سوال در ذهن متبادر میشود و آن اینكه آیا این برنامه ها مبتنی بر كارهای پژوهشی بنیادی و یا تحقیقات میدانی است؟

در فرهنگ عامه ارائه نظرات بیشتر مبتنی بر دیده­ ها و مشاهدات شخصی استوار است و مردم بر اساس آنچه پیرامون خود می­بینند و یا احیاناً از اطرافیان می­شنوند به ارائه طریق و یا طرح یك نظر اقدام می­نمایند. لیكن این اقدام از جانب سیاستمداران و آنانكه خود را كاندیدای ریاست جمهوری معرفی كرده اند شاید امری قبیح و مزموم به نظر آید. هرچند در این دوره شاهد این مهم هستیم كه در فضای تبلیغات نسبت به گذشته بر ارائه برنامه­ های مدیریتی و كلان سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی بیشتر تاكید می­شود اما یك نكته همواره مغفول واقع می ماند و آن اینكه این برنامه بایستی با چه روشی و مبتنی بر كدام الگو طراحی گردد؟ عموماً كاندیداهای محترم از یك اتاق فكر كه متشكل از صاحب نظران است سخن می رانند اما این سوال مطرح خواهد بود كه اتاق فكر كاندیداها مبتنی بر كدام اطلاعات و كدامین «نظام نیازمندی» به طراحی برنامه اقدام نموده­ است؟

در حركت به سمت تمدن نوین اسلامی مهندسی ساحت های مختلف جامعه به منظور گذار تدریجی از نظامات اجتماعی مدرنیته امری لازم و غیر قابل اجتناب است. اما مهندسی گذار و نظام سازی در عرصه­ های سیاست، فرهنگ و اقتصاد مبتنی بر «نظام نیازمندی ها» شكل میگیرد و بایستی پاسخ هایی بومی و مبتنی بر اصول دینی به این نیازمندی ها ارائه گردد.

آنانكه ادعای نمایندگی گفتمان انقلاب اسلامی را دارند به این پرسش پاسخ در خور دهند كه نسبت برنامه هایشان با تمدن نوین اسلامی چیست؟ اگر آقایان ادعای ریاست جمهوری طراز انقلاب اسلامی را مطرح می كنند آیا برنامه هایشان را در نسبت پیشبرد جامعه به سمت تمدن اسلامی طرح ریزی نموده اند یا اتاق فكرشان خود را در نسبت با آرمان دیگری تعریف نموده است؟

شاید بتوان ادعا نمود بهترین سنگ محك جهت سنجش پاسخ های ارائه شده به این پرسش بررسی «نظام نیازمندی» كاندیداهای محترم باشد. نگارنده بعنوان یك فرد از جامعه ایران، از 8 كاندیدای احراز صلاحیت شده درخواست دارد تا «نظام نیازمندی های» جامعه ایران را كه برنامه هایشان بر اساس آن طرح ریزی شده است را عمومی سازند. اولویت بندی نیازمندیهای جامعه ایرانی در اتاق فكر حضرات به چه ترتیبی برآورد گردیده است؟ آیا این اولویت بندی بعد از یك كار پژوهشی احصاء گردیده یا بر الگوی عامیانه - یعنی مشاهدات شخصی و شنیده ها- استوار است؟ آیا این اولویت بندی نیم نگاهی به نیازمندیهای گذار به سمت تمدن اسلامی دارد؟ در تنظیم این نظام نامه شبكه در هم تنیده نیازمندیهای یك جامعه اسلامی و تفاوت ماهوی نیازمندیهای مرتبط با آن با یك جامعه غربی مد نظر قرار گرفته است؟ آیا تلاشی برای تمایز میان نیازمندی اصیل و نیازمندی تولید شده از سیطره فرهنگ و تفكر مدرنیته انجام شده؟ برای تنظیم نظام نیازمندیها پوپولیسم تبلیغاتی چیره­ گی داشته یا نگرش تمدن ساز؟ آنچه بدیهی است جامعه نتیجه اجرای برنامه­ ها را چند سال بعد در سطح اجتماع به وضوح خواهد دید اما می توان از هم اكنون آینده شعارها و برنامه های كاندیداهای محترم را تشخیص داد. اینكه چه پاسخی به پرسش ها می دهند به كنار، شاید شاخص مهمتر این باشد كه آقایان میل به كدام پرسش ها دارند. كدام پرسش ها را مهمتر قلمداد میكنند و به كدامین نیاز تاكید مضاعف میكنند و برای كدام نیاز برنامه مفصلتر و برای كدام نیاز برنامه كم رنگتری ارائه می دهند. در یك كلام «نظام نامه نیازمندیهای» حضراتِ كاندیدا نشان می دهد در سالهای پیش رو چه خواهند كرد و چه نخواهند كرد؟

نویسندگان

نظرسنجی

  چند درصد از مطالب وبلاگ را مطالعه نمودید؟ • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
log